Wykorzystanie wielojądrzastych komórek olbrzymów do diagnozowania erupcji wirusowej

Część diagnostyki różnicowej pęcherzykowej erupcji musi zawierać ospę. Charakterystyczne zmiany ospy małp – grudki grudkowate – rozwijają się dwa do czterech dni po prodromie przypominającym grypę. Zmiany rozwijają się od grudek do grudek i pęcherzykowych krost. Erupcja pojawia się najpierw na twarzy; rozprzestrzenia się odśrodkowo na skórę głowy, górną klatkę piersiową, plecy, ramiona i dłonie; i pojawia się ostatnio na brzuchu, nogach i stopach. Zmiany są na tym samym etapie rozwoju na danym obszarze ciała. Diagnostyka różnicowa stadium pęcherzykowo-krostkowego obejmuje ospę wietrzną (ospę wietrzną), wyprysk opryszczki (opryszczka rozsiana) i półpasiec. Jednym ze sposobów różnicowania ospy wietrznej, opryszczki zwykłej i półpaśca od ospy jest identyfikacja wielojądrowych komórek olbrzymich w rozmazie Tzancka ze świeżego pęcherzyka. Ospa nie produkuje wielojądrowych komórek olbrzymich. Cechy wielojądrowej olbrzymiej komórki obejmują wielonukleację, z formowaniem jąder, gdy są one stłoczone razem (panel A, Giemsa, × 400); obwodowa marginalizacja chromatyny; oraz wygląd jądra naziemnego (panel B, Giemsa, × 400). Komórka może również mieć dziwny lub nietypowy kształt. Preparat Tzancka przedstawiony w Tablicy A pochodzi z uszkodzenia u 19-letniej kobiety z atopowym zapaleniem skóry, u której wyprysk opryszczki rozwinęła się z opryszczki zwykłej. Preparat w panelu B pochodzi od 32-letniego mężczyzny z ospą wietrzną.
Część diagnostyki różnicowej pęcherzykowej erupcji musi zawierać ospę. Charakterystyczne zmiany ospy małp – grudki grudkowate – rozwijają się dwa do czterech dni po prodromie przypominającym grypę. Zmiany rozwijają się od grudek do grudek i pęcherzykowych krost. Erupcja pojawia się najpierw na twarzy; rozprzestrzenia się odśrodkowo na skórę głowy, górną klatkę piersiową, plecy, ramiona i dłonie; i pojawia się ostatnio na brzuchu, nogach i stopach. Zmiany są na tym samym etapie rozwoju na danym obszarze ciała.
Diagnostyka różnicowa stadium pęcherzykowo-krostkowego obejmuje ospę wietrzną (ospę wietrzną), wyprysk opryszczki (opryszczka rozsiana) i półpasiec. Jednym ze sposobów różnicowania ospy wietrznej, opryszczki zwykłej i półpaśca od ospy jest identyfikacja wielojądrowych komórek olbrzymich w rozmazie Tzancka ze świeżego pęcherzyka. Ospa nie produkuje wielojądrowych komórek olbrzymich. Cechy wielojądrowej olbrzymiej komórki obejmują wielonukleację, z formowaniem jąder, gdy są one stłoczone razem (panel A, Giemsa, × 400); obwodowa marginalizacja chromatyny; oraz wygląd jądra naziemnego (panel B, Giemsa, × 400). Komórka może również mieć dziwny lub nietypowy kształt. Preparat Tzancka przedstawiony w Tablicy A pochodzi z uszkodzenia u 19-letniej kobiety z atopowym zapaleniem skóry, u której wyprysk opryszczki rozwinęła się z opryszczki zwykłej. Preparat w panelu B pochodzi od 32-letniego mężczyzny z ospą wietrzną.

Frank C. Koranda, MD
University of Kansas Medical Center, Kansas City, KS 66160

Powołanie się na artykuł (1)
[więcej w: bupropion, ambrisentan, bikalutamid ]
[hasła pokrewne: magnesy ferrytowe, wbijanie pali, wzorcowanie przyrządów pomiarowych ]
[hasła pokrewne: kardiomed ursus, danmed oborniki, chlorek tionylu ]