Wojna Goldbergera: Życie i dzieło Crusadera Zdrowia Publicznego

Wojna Goldbergera rozpoczyna się w 1916 roku, kiedy Joseph Goldberger wstrzykuje żonie krew pobraną od pacjentów z zaawansowaną pellagrą. Jak sugeruje winieta, wciągająca biografia historyka Alana Krauta dotyczy odważnego badacza medycznego, niewytłumaczalnej choroby, ludzkich eksperymentów i niezwykłego małżeństwa. Joseph Goldberger Dzięki uprzejmości Urzędu Historii NIH, National Institutes of Health.

W 1874 Joseph Goldberger i jego rodzina opuścili Węgry w Nowym Jorku. Jego ojciec prowadził sklep spożywczy na Lower East Side, a jego syn studiował medycynę w Medical Hospital w Bellevue, które ukończył w 1895 roku. Ograniczone środki Goldberger i jego tożsamość jako żydowskiego imigranta doprowadziły do jego odrzucenia przez Korpus Medyczny US Navy, który próbowali dołączyć na początku wojny hiszpańsko-amerykańskiej. W 1899 roku Goldberger wstąpił do publicznej służby zdrowia, w której spędził resztę życia zawodowego, przyciągnięty zarówno przez regularne wynagrodzenie rządowe, jak i możliwości prowadzenia badań naukowych w laboratorium i na polu.
Zajmując swoją pierwszą pozycję, jako oficer kwarantanny, został przedstawiony przez kolegę doktora Mary Humphreys Farrar z Nowego Orleanu. Jej ojciec, bogaty prawnik episkopalny, przeprowadził dochodzenie w sprawie rodziny Goldbergerów, zanim niechętnie zgodził się na małżeństwo Józefa i Marii w 1906 roku. Młoda para walczyła o stworzenie szczęśliwej, mieszanej wiary. Zdaniem Krauta, Józef twierdzi, że higieniczne laboratorium służby zdrowia stanie się jego świątynią , ale dla Marii jego ciągłe podróżowanie pozostawiało ją zbyt często jako jedynego rodzica czterech niesfornych dzieci. A jego praca mogłaby być niebezpieczna: Goldberger zakwitł żółtą febrą w 1902 roku, gorączkę denga w 1907 roku i tyfus w 1910 roku. Do Mary przyznał pewną dumę z moich bitewnych blizny. . . otrzymane w ramach obowiązków dla mojego kraju.
Na początku XX wieku Publiczna Służba Zdrowia zaoferowała swoim funkcjonariuszom ekscytującą nową pracę jako lekarz-śledczy w misjach szukaj i niszcz , uspakajając histeryczną publiczność, konfrontując się ze sceptycyzmem z wiedzą technologiczną i ratując dzień naukowymi rozwiązaniami. Jednak praca nie zawsze była tak prosta, jak odkrył Goldberger, kiedy zaczął twierdzić, że pelagra – poważny problem zdrowotny na południu z przypisaną śmiertelnością około jednej trzeciej – spowodowana jest nie zarazkiem, ale niedoborem żywieniowym. . Opierając się na historiach Elizabeth W. Etheridge i Daphne A. Roe, a także na listach między Goldberger i jego żoną, opublikowanej pracy Goldberger i wywiad z synem Goldbergera, Joseph Herman Goldberger, Kraut śledzi wysiłki Goldberger, aby przekonać lekarzy i społeczeństwo swojej teorii.
W tamtym czasie teoria zarazków sprawiła, że wyjaśnienia środowiskowe brzmiały staroświecko i nienaukowo. Biali Południowcy, wściekli na ten atak na ich region i na trzy-m dietę ubogich mieszkańców wsi (mięso, posiłek i melasę), odparowali, że pelagra była chorobą zarodkową , a więc taką, którą można łatwo naprawić jakiś środek sanitarny. Czarni lekarze, świadomi, że choroby z niedoboru często obwiniane są przez ignorantów, leniwych i bezbronnych czarnych, twierdzili również, że pelagra była zaraźliwa , że być może, jak żółta febra, rozprzestrzeniała się przez owady
[hasła pokrewne: amiodaron, Enterolwdrożenia magento, anastrozol ]
[więcej w: węże do piaskowania, forum kulturystyczne, żeliwo szare ]
[przypisy: węzły chłonne przyuszne, citodent kielce, wok brodnica ]