Wojna Goldbergera: Życie i dzieło Crusadera Zdrowia Publicznego ad

Pod wrażeniem podejrzanych dowodów na to, że pellagra pojawiła się w instytucjach państwowych wśród więźniów, ale nigdy wśród ich opiekunów, Goldberger próbował podważyć teorie infekcji bakteryjnej organizując brudne przyjęcia , podczas których on, jego żona i 14 ochotników przyjmowali pigułki pellagry i byli wstrzyknięto krew zanieczyszczoną pellagrą. Chciałbym, żeby Kraut spekulował dalej i zbadał atrakcyjność Goldbergera w wyjaśnieniu pellagry opartej na odżywianiu. Z pewnością jego ostre oczy, wyćwiczone w wykrywaniu chorób wywołanych przez zarazki i owady, mogłyby pozbyć się innych wyjaśnień. A może założenie Goldbergera, że mleko i inne białka zwierzęce były rozwiązaniem, mogło odzwierciedlać efekt potężnych kampanii reklamowych prowadzonych przez przemysł mleczarski w prasie popularnej i medycznej (aby przeciwdziałać temu, że mleko wielokrotnie było obwiniane za wybuchy duru brzusznego i gruźlica) – rodzaj wczesnej XX-wiecznej wersji Got Milk.
Bardziej niepokojącą stroną wysiłków Goldbergera, by udowodnić, że pelagrę można wytłumaczyć dietą, a nie zarazkami, było jego eksperymentowanie przez ponad dziesięć lat z ludźmi, którzy przebywali w domach dziecka, więzieniach i zakładach dla uchodźców. Kraut przyznaje, że czarne, psychicznie chore kobiety w azylu z Gruzji, które były podmiotami Goldbergera od 1915 do 1926 r. Nie miały wielkiego wyboru, czy chcą wziąć w nim udział , ale ograniczył on do tego, co powinno być szeroko zakrojoną bioetyczną dyskusją na temat tych eksperymentów. notatka.
Dla Goldbergera rozwiązanie pelagry było politycznym bagnem, które go pokonało. Szczegółowe badanie epidemiologiczne siedmiu miast w Południowej Karolinie, które przeprowadził ze statystykiem Edgarem Sydenstrickeriem, również w publicznej służbie zdrowia, ukazało złożone czynniki społeczne i ekonomiczne, które leżą u podstaw południowej gospodarki rolnej i ukształtowały to, co ludzie jedli i dlaczego zachorowali. Do połowy lat dwudziestych, chociaż Goldberger przyznał, że problem pelagry jest głównie problemem ubóstwa , doszedł do wniosku, że odważne rozwiązania strukturalne, takie jak spółdzielnie spożywcze i mleczarnie, nie będą zgodne z lokalnymi warunkami i wycofały się do względny spokój laboratorium, aby znaleźć konkretny środek zapobiegający pellagrze . Mary Goldberger lobbowała na Kongresie w celu utworzenia Narodowego Instytutu Zdrowia.
W 1927 roku, kiedy potężny wybuch pelagry zagroził powodziom na rzece Mississippi, Czerwony Krzyż, zalecany przez Goldberger, opracował umiarkowane rozwiązanie – edukację na temat odżywiania i materiałów konserwowych warzyw w puszkach, drożdży piwnych, a nawet niektórych krów. Nominowany pięć razy na Nagrodę Nobla, Goldberger zmarł w 1929 roku w dziwnych plotkach, że przyczyną jego śmierci nie był rak nerki, ale pellagra. Jego żona otrzymała 125-miesięczną emeryturę dzięki specjalnemu listowi kongresowemu, który uznał wartość pracy Goldbergera.
W latach 30. XX wieku zidentyfikowano niedobór niacyny jako specyficznej przyczyny pellagry, chociaż Southern Medical Association nadal honorowało naukowców, którzy zademonstrowali wirus pellagry. Choroba przestała być ważnym problemem zdrowotnym w Ameryce w wyniku częstszego korzystania z domu. lodówki, możliwe dzięki programom elektryfikacyjnym New Dealu oraz rządowe uzupełnianie witamin z chleba i mąki wprowadzone podczas II wojny światowej Jednak w tym stuleciu pelagra nadal zagraża społecznościom w Trzecim Świecie, których dostawy żywności są zakłócane przez wojnę domową. Wojna Goldbergera nigdy się nie kończy – konkluduje Kraut. Po prostu wysyłamy świeże oddziały. W tej wciągającej historii amerykańskiego bohatera medycyny, którego praca i życie ilustrują splątanie historii medycznej, społecznej i politycznej, Kraut pokazuje nam, że badania i praktyka lekarzy mogą pomóc wyjaśnić, w jaki sposób ludzie zachorować, ale to szczególnie w przypadku chorób, dla których nie ma szczepionek, profilaktyka i leczenie muszą obejmować świadomą reorganizację sposobu życia ludzi oraz czynników społecznych i ekonomicznych, które kształtują ich wybory.
Naomi Rogers, Ph.D.
Yale University, New Haven, CT 06510

[patrz też: dienogest, ambroksol, agaricus ]
[przypisy: magnesy ferrytowe, wbijanie pali, wzorcowanie przyrządów pomiarowych ]
[przypisy: kardiomed ursus, danmed oborniki, chlorek tionylu ]