Przejściowa globalna amnezja i najgorszy koszmar ojca

Ciężki stres emocjonalny może prowadzić do mnóstwa problemów somatycznych lub neurologicznych, w tym przejściowej globalnej amnezji, zespołu wstecznej i opóźnionej utraty pamięci bez ogniskowych zaburzeń neurologicznych.1 Przedstawiam przypadek zdrowego człowieka, który prezentował przemijający, głęboki wstęp i wsteczność. amnezja, która została wywołana przez niepokojący sen.
Zdrowy 61-letni mężczyzna został przywieziony na pogotowie przez żonę, gdy zauważyła, że zapomniał o zajęciach poprzedniego wieczoru i nie był w stanie stworzyć nowych wspomnień w ciągu następnego dnia. Pacjentka powtórzyła te same pytania i nie pamiętała zdarzeń kilka minut po ich wystąpieniu. Nie było historii zatrucia, zażywania narkotyków, urazu głowy lub oczywistego stresu fizycznego lub emocjonalnego. Nie miał historii medycznej innej niż alergie sezonowe i nie przyjmował regularnych leków. Fizyczne i neurologiczne badania były normalne.
Pacjent nie mógł sobie przypomnieć wizyty u lekarza w oddziale ratunkowym, w pielęgniarce lub w przychodni w szpitalu. Wielokrotnie pytał: Czy miałem udar. I stwierdził: Nic nie pamiętam . Następujące badania laboratoryjne i radiograficzne były normalne: tomografia komputerowa mózgu; radiografia klatki piersiowej; elektrokardiografia; pełna morfologia krwi; pomiar elektrolitów i kreatyniny w surowicy, enzymów wątrobowych, amoniaku w surowicy i enzymów sercowych; analiza moczu; i kompleksowe badanie moczu na leki. Następnego ranka pacjent wciąż miał amnezję w związku z wydarzeniami z dwóch poprzednich dni.
W dniu 2 w szpitalu pacjent miał normalny stan psychiczny i był w stanie tworzyć wspomnienia. Przypomniał sobie, że tuż przed swoim amnestycznym epizodem zasnął i śnił o swoim synu dołączającym do Marines i zabijanym w walce w Iraku. Żywo zobaczył swojego syna w trumnie udrapowanej amerykańską flagą. W tym momencie krzyknął i obudził się z amnezją. Pacjent był szczególnie zrozpaczony, ponieważ jego syn rozważał wstąpienie do wojska w momencie, w którym miał miejsce sen. Epizod przejściowej globalnej amnezji został uznany za spowodowany stresem snu, a pacjent został wypisany.
Przejściowa globalna amnezja prawdopodobnie wynika z przemijającej dysfunkcji płatów skroniowych lub międzymózgowia i może pojawić się podczas kaszlu, ćwiczeń, stosunków seksualnych, prowadzenia pojazdów lub zabiegów medycznych lub po silnym stresie emocjonalnym, jak w tym przypadku.1-3 Freud i Breuer opisali klasyczne Wszechobecna przypadka globalnej amnezji u młodej kobiety ( Anna O. ), która została wytrącona przez śmierć ojca: Histeryczny atak odpowiada pamięci z życia pacjenta . 4 Rozpoznanie stresującego wydarzenia przez pacjenta poprawia objawy amnestyczne lub somatyczne. 4 Lekarze muszą zdawać sobie sprawę z potencjalnego wpływu traumy emocjonalnej na życie pacjentów i zdać sobie sprawę, że silny stres psychiczny może objawiać się objawami somatycznymi, psychiatrycznymi lub neurologicznymi, w tym głęboką globalną amnezją. Zapytanie o niedawne koszmary senne lub sny mogą być pomocne w ocenie pacjentów z niejasnymi prezentacjami neuropsychiatrycznymi.
Kiedy pacjent, którego opisuję, był ostatnio widziany po krótkiej obserwacji, jego stan psychiczny był w porządku, a jego syn nie wstąpił do wojska.
Mark A Marinella, MD
Wright State University School of Medicine, Dayton, OH 45429
4 Referencje1. Lewis SL. Etiologia przejściowej globalnej amnezji. Lancet 1998; 352: 397-399
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Hodges JR, Ward CD. Obserwacje podczas przejściowej globalnej amnezji: badanie behawioralne i neuropsychologiczne pięciu przypadków. Brain 1989; 112: 595-620
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Rosler A, Mras GJ, Frese A, Albert I, Schnorpfeil F. Czynniki przyspieszające globalną amnezję. J Neurol 1999; 246: 53-54
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Freud S, Breuer J. Badania nad histerią. Strachey J, Strachey A, trans. Londyn: Penguin, 1991.
Google Scholar
(3)
[podobne: bupropion, bimatoprost, Mimośród ]
[patrz też: promazyna, donepezil, cyprofloksacyna ]
[patrz też: limitki aflofarm, ug zaleszany, igor michajłowski ]