Patologie władzy: zdrowie, prawa człowieka i nowa wojna na biednych

Jest wielu uzdolnionych lekarzy: klinicystów, badaczy i tych, którzy budują instytucje. Paul Farmer jest najrzadszy ze wszystkich: prorok. Patologie Mocy są wymówką, w jaki sposób strukturalna przemoc pozbawionych szans, deprywacji ekonomicznej, brutalnych despotów (i popierających je mocarstw) oraz międzynarodowych organizacji finansowych szkodzi zdrowiu miliardów ludzi, którzy są tak daleko, że są płynni i nierozważnie określane jako życie w trzecim świecie . To streszczenie nie oddaje sprawiedliwości bogactwu książki. Rolnik zręcznie splata osobiste historie z jego pracy z wydziedziczonymi, ostrożnymi notatkami akademickimi i dobrze dobranymi cytatami intelektualistów, poetów i zwolenników teologii wyzwolenia. Cytaty te wprowadzają wspaniałych pisarzy, którzy nie są dobrze znani czytelnikom ze Stanów Zjednoczonych. Farmer czerpie z XIX-wiecznego Rudolpha Virchowa, który twierdził, że lekarze muszą wspierać zdrowie publiczne poprzez reformy polityczne i społeczne jako prawnicy dla ubogich . Anegdoty Rolanda o mobilizacji ubogich na własny rachunek odzwierciedlają pracę Normana Bethune. A Farmer rozszerza połączenie praw człowieka i etyki lekarskiej Jonathana Manna ze zdrowiem i prawami człowieka.
Farmer, lekarz i antropolog, oferuje ostrą krytykę antropologów, którzy opisują kolorowe drogi ludowe lub fragmenty problemów społecznych, takich jak barter seksualny, nie wspominając o tym, jak takie praktyki są podtrzymywane przez historię klasową i polityczną. Ta krytyka i poparcie Farmera dla osób uciśnionych stawiają tę książkę jako dzieło prorockie. Dlatego jest to także wybitne dzieło etyki lekarskiej. Krytyka antropologii przez rolnika odnosi się równie dobrze do etyki medycznej, ze scholastycznym naciskiem na ciekawostki moralne i jej ozdobne milczenie na kwestie polityczne , takie jak brak ubezpieczenia lub sposoby, w jakie polityka międzynarodowych organizacji finansowych wpływa na zdrowie i opiekę zdrowotną dla ludzi. biedni na świecie.
Proroczy głos mówi o zmarginalizowanych i może sprawić, że słuchacze będą przenikliwi, dziwni lub nieprzyjemni. Rzemieślnicze spódnice, które ryzykują dzięki starannym stypendiom i fascynującym pisarstwem. Mając na uwadze powyższe, uważam, że przesadza on z kompetencją reelekcyjnego prezydenta Haiti, Jean-Bertranda Aristide a i sukcesem programu Kuby w celu stłumienia ludzkiego wirusa upośledzenia odporności. Chociaż słusznie odnotowuje zakorzeniony i błędny pesymizm międzynarodowych władz ds. Zdrowia dotyczący zdolności osób pozbawionych posiadania głowy do ukończenia leczenia gruźlicy, przecenia możliwości dostępnej infrastruktury w wielu biednych krajach w celu radzenia sobie z codzienną terapią przeciwretrowirusową. Takie quibble nie zmniejszają znaczenia jego większej tezy.
Farmer wzywa lekarzy do ciągłego angażowania się w łamanie praw człowieka jako źródła chorób, niepełnosprawności i braku dostępu do opieki zdrowotnej. Samo zdrowie, a nie techniczna zgodność z prawem lub porozumieniami, musi stanowić standard oceny rządów, polityki zagranicznej i krajowych planów restrukturyzacji takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Rozszerzenie usług zdrowotnych i demokratyzacja informacji musi być kluczowym elementem globalnej agendy wszystkich lekarzy Badania naukowe i edukacja muszą wykorzystywać przywilej przyznany im przez ich siłę i niezależność do wyrażania konkretnych związków między prawami człowieka a naruszaniem praw człowieka ze zdrowiem i chorobą.
Żyjemy w czasach, gdy epidemie nadążają za globalizacją, a mapa nędzy i pogwałcenia praw człowieka dokładnie pokrywa atlas wojny, chorób i terroryzmu. Rozsądna recepta farmera jest bardziej prawdopodobna, niż racjonalizowanie zaniedbania, dryblowanie miłości, odwracanie oczu lub próba zbudowania państwa garnizonowego ograniczonego kordonem sanitarnym. Patologie Mocy to głęboka praca; zasługuje na najszerszą możliwą publiczność.
Steven Miles, MD
University of Minnesota, Minneapolis, MN 55414
[email protected] edu
[przypisy: amiodaron, bupropion, bikalutamid ]
[przypisy: magnesy ferrytowe, wbijanie pali, wzorcowanie przyrządów pomiarowych ]
[podobne: kardiomed ursus, danmed oborniki, chlorek tionylu ]